Alerji, bağışıklık sisteminin bazı maddelere normal olmayan bir şekilde tepki vermesi sonucu oluşur. Normalde vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemi mikropla savaşır. Ancak alerjide bağışıklık sistemi, aslında zararlı olmayan bir maddenin vücuda zararlı olduğuna inanır ve vücuttan atmak için bir saldırı başlatır. Bu durum, rahatsız edici ve hatta bazen tehlikeli olabilen belirtilere neden olur.

Alerji oluşumunda hem kalıtımın hem de çevrenin rol oynadığı düşünülmektedir. Alerjisi olanlar genellikle birden fazla maddeye karşı duyarlıdır. Alerji çeşitleri arasında besin alerjisi, ilaç alerjisi gibi pek çok alerji tipi bulunmaktadır.

alerji-nedir-gorsel

 

Alerji oluşumunda hem kalıtımın hem de çevrenin rol oynadığı düşünülmektedir.
Alerjisi olanlar genellikle birden fazla maddeye karşı duyarlıdır. Alerji çeşitleri arasında besin alerjisi, ilaç alerjisi gibi pek çok alerji tipi bulunmaktadır.

Genellikle Tepkiye Neden Olan Maddeler

 

genellikle-tepkiye-neden-olan-maddeler

 

Alerji belirtileri burun akıntısı, hapşırık, kaşıntı, kızarıklık, döküntü veya astım gibi pek çok şekilde ortaya çıkabilir. Belirtiler değişkendir. Bu belirtiler rahatsız edici olmalarına karşın genellikle yaşamsal tehdit oluşturmazlar. Ancak anafilaksi (solunumun durmasına neden olan şok) adı verilen şiddetli tepki yaşamı tehdit eder.