İnek sütü alerjisi belirtileri, çocuğunuzun diyetinden inek sütü proteini çıkartılarak tedavi edilebilir. Bebeklerin normal büyüme ve gelişme için, günlük olarak belli bir miktar protein almaları gerekir. Bu nedenle bebeğiniz inek sütü yerine başka bir protein kaynağına gereksinim duyacaktır.

 

inek-sutu-alerjisinin-tedavisi-gorsel

 

 

Emzirilen Bebeklerde

Emzirme bebeğinizin en iyi besini almasını, sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayacaktır. Bunun dışında aynı zamanda anne-çocuk bağı için çok önemli olduğu bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, anne sütünün bebeğin bağışıklığını desteklediği ve bebeğin, belli enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlar içerdiği için de ilk altı ay için yalnızca anne sütüyle beslenmesini ve bebeğin sağlıklı gelişimi için emzirmenin mümkünse 2 yaşına kadar sürdürülmesini tavsiye etmektedir. Ancak bazı duyarlı bebekler, anneden bebeğe anne sütü yoluyla geçen küçük miktarlardaki inek sütü proteinlerine karşı alerjik reaksiyonlar geliştirebilirler. Bebeğiniz yalnızca anne sütüyle beslenmesine karşın alerjisi varsa emzirmeye devam ederken inek sütü proteinleri içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir. Bu şekilde bebeğinizin belirtileri kısa süre içerisinde kaybolur. İnek sütü birçok gıdanın içinde yer aldığından günlük diyetinizin içeriğine dikkat etmeniz gerekecektir.

Lütfen bu konu ile ilgili öncelikle doktorunuza danışın ve diyet önerilerine dikkatle uyun. İnek sütü ve ürünlerini tüketemediğiniz için bazı besin öğelerini bu şekilde alamayacaksınız. Bu durumun farklı besinler veya desteklerle giderilmesi gerekir. Yoksa hem sizde bazı besin eksiklikleri oluşabilir hem de süt içeriği olumsuz etkilenebilir.

inek-sutu-alerjisinin-tedavisi-gorsel1

 

Diyete uymanıza rağmen bebeğin belirtileri kaybolmuyorsa hekiminize başvurunuz.

Formül Süt ile Beslenen Bebeklerde

Bebeğinizi anne sütü olmadığı için veya farklı nedenlerle formül sütle besliyorsanız; doktorunuz size inek sütü alerjisi olan bebekler için uygun olan formül süt önerebilir.

Formül sütü doktorunuzun önerdiği şekilde bebeğinize verebilirsiniz. Tıpkı anne sütü gibi formül süte de bebek ek besinlere başladıktan sonra da devam etmeniz, bebeğin büyüme ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Karma Beslenen Bebeklerde

Anne sütü yetersiz olduğu için bebeğinize ek olarak bir formül süt veriyorsanız; hem sizin inek sütü proteini almayacak şekilde diyet yapmanız hem de bebeğinizi alerjiye neden olmayan bir formül sütle beslemeniz gerekecektir.

inek-sutu-alerjisinin-tedavisi-gorsel2

 

Doktorunuza hem sizin nasıl diyet yapacağınızı hem de bebeğinizi hangi formül sütle besleyeceğinizi sorunuz.

Aşağıdaki tabloda inek sütü alerjisi olan bebeklerde kullanılabilecek besin seçenekleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bebeğinizin uygun şekilde beslenebilmesi için doktorunuza danışın.

Sütler Etkileri
Sütler ve Standart Formül Sütler Sütler ve standart formül sütler besin alerjisi olan bebekler için uygun değildir. Standart formül sütler bebeğin gereksinimlerine göre modifiye edilmiştir. Ancak inek sütü proteinleri içerirler ve inek sütü alerjisi olan bebeklerde alerjik tepkilere neden olabilirler.
Kısmi Hidrolize Formül Sütler Kısmi hidrolize formül sütler, standart formül sütlerden daha az alerjik olmaları nedeniyle alerjileri önlemeye yönelik olarak kullanılan bebek sütleridir. Bebeğin ana-babası veya kardeşinde alerji varsa ve bebeğinizde herhangi bir alerji belirtisi bulunmuyorsa tercih edilebilirler. Kısmi hidrolize formül sütler, inek sütünden üretilir fakat proteinleri kısmen parçalanmıştır. Protein parçacıkları hala bağışıklık sistemiyle etkileşecek kadar büyüktür ve alerjik bebeklerde tepki oluşturabilir.
Yoğun Hidrolize Formül Sütler (eHF) Yoğun hidrolize formül sütler (eHF) inek sütü alerjisinde önerilebilirler. Bu formül sütlerde inek sütü proteini küçük parçacıklara ayrılmış durumdadır. Ancak inek sütü alerjisi olan bazı çocuklarda alerjik belirtilere neden olabilirler.
Amino Asit Bazlı Formül Sütler (AAF) Amino asit bazlı formül sütler (AAF), inek sütü alerjisinde önerilirler. Bu formül sütler protein yerine proteinin yapıtaşları olarak bilinen amino asit içermeleri dışında diğer bebek sütlerine benzer. Amino asitler bağışıklık sistemi tarafından tanınmaz ve böylece inek sütü alerjisi olan bebeklerde hiçbir alerjik tepkiye neden olmazlar. Bu şekilde belirtilerde tam iyileşme sağlarlar.

Amino Asit Bazlı Sütler

Bebeğinizin inek sütü alerjisi belirtilerinin iyileşmesi yanında sağlıklı büyüme ve gelişmesinin sağlanması da çok önemlidir.

Amino asit bazlı formül sütler, bebeğinizin gelişimi için yeterli besin öğelerini de içerir ve sağlıklı büyüme-gelişme sağlar.

Bebeğiniz ilk günlerde, amino asit bazlı formül sütün tadını yadırgayabilir. Formül sütün tadını güzelleştirmek için; hazırladıktan sonra içine vanilya aroması içeren damlalardan damlatabilirsiniz.

Bebeğiniz 6 aylık olup ek besinlere başladığınızda içine hazırladığınız formüle, taze meyve püreleri de katabilirsiniz.